Egyedülálló népművészeti kinccsel rendelkezik a Kapuvártól nem messze található Hövej, ahol anyáról leányra szállt a csipkevarrás öröksége. Az asszonyok keze nyomán virágzott ki a változatos mintakinccsel és öltéstechnikával készült höveji fehér hímzés, mely sok-sok díjat és elismerést szerzett az alig 330 fős kis településnek.
A Hövejen élő, ügyes kezű asszonyok generációi – anyáról leányra hagyományozva – 150 év alatt fejlesztették ki azt a hímzéstechnikát, melynek eredményeként létrejött a ma ismert rendkívül változatos forma- és mintavilágot alkalmazó csipke. A település méltán lehet büszke azokra a hímzőasszonyokra, akik életben tartották, gazdagították és a világnak bemutatták népművészeti alkotásaikat.
Győr-Moson-Sopron Vármegye első megyerikuma, az UNESCO szellemi-kulturális örökség részese, valamint kiemelkedő nemzeti értékeinknek számító alkotás, amely 2023-tól felkerült a hungarikumok listájára és vált a Fertő-rábaközi térségi első hungarikumává. Utóbbi elismerésében vitathatatlan érdemeket szerzett a Höveji Csipke Egyesület, a Höveji Csipkevarrók Köre, valamint a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara önkéntes tagegyesülete, a Montázs Kézműhely Egyesület, illetve annak elnöke, aki egyben Hövej község polgármestere. Vargáné Molnár Zsuzsanna a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara Csornai Premontrei Rendház dísztermében tartott térségi évzáró gáláján elmondta, hogy a kapuvári viselet a Rábaköz leggazdagabb múlttal és díszítőkincsével rendelkező népi ruházata, melynek előállításában a helyi kisiparosok is közreműködtek. Az öltözet sajátossága, hogy a szomszédos Hövejen élő, speciális tudással rendelkező asszonyokkal hímeztették ruhadarabjaikat.
Az alkotó-teremtő képzelet eredményeként virágos rétek, kertek elevenedtek meg.
– A szomorúságban és a boldogságban varrott hímzések tették ismertté Hövej nevét a nagyvilágban. A híres kapuvári ünnepi viseleten megjelentek a höveji hímzések. A kapuvári asszonyok a hövejiekkel varratták a zsebkendőket, jegykendőket, váll- és fejkendőket, a kötényeket, a vászongatyák szélét és a gallérokat – fogalmazott Vargáné Molnár Zsuzsanna. A hímzések nagy szerepet kaptak a ruhákon, blúzokon, szoknyákon, kötényeken. A minták gazdag változataival találkozhatunk. Akkor a legértékesebb a kézimunka, ha sok „pókozás” van benne, illetve ha a virágmotívum belső térkitöltése más-más „pókos” bekötéssel készült. A hímzés eredeti alapja a gyolcs volt, később elterjedt a batiszt, a lenbatiszt, pamutszövet is – tette hozzá.
A höveji csipke eredete körül több legenda is kialakult. Az egyik szerint Nyikos Gáspárné Horváth Borbála höveji leány libapásztorként szolgált a Pozsony vármegyei Puszta-somorján, ahol megtanulta a hímzést. Farsangra kötényt készített magának, amit mindenki megcsodált. A fehér táncos kötényt a falubeli lányok lemásolták és egyre többen viselték az ünnepeken. A legenda idővel élővé vált és a höveji asszonyok szebbnél szebb hímzéseket készítettek és készítenek napjainkban is. A legenda szerint a lányok tűvel a kezükben születnek Hövejen és már gyerekkorukban a hímzőráma mellett ültek, hogy a csipkés virágok rajzolását, kivarrását megtanulják. A varróasszonyok összejöttek és munka közben beszélgettek, énekeltek, újságokból olvastak fel egymásnak. (Fotók:.facebook.com/hovej)
2024 januárjában lezárult a Kapuvár és Garta egyesítésének 100. évfordulója, Garta alapításának 360.
A szakképző iskola tanulóira három éven át figyeltek a tanárok, próbálták őket nevelni szüleikkel együtt.
Április 30-án, szerdán állították fel a város májusfáját a Kapuvári Lóbarátok Köre, valamint a Kapuvár - Gartai Önkéntes Tűzoltó Egyesület közreműködésével.
Immáron 3. alkalommal került megrendezésre a Tuning- és veteránautó találkozó. Major András, Csorna város alpolgármestere nyitotta meg a rendezvényt, aki megköszönte Kiss Levente és Kiss Zoltán szervezők, valamint segítőik munkáját.
A Timaffy László Alapfokú Néptánciskola és a Pántlika Néptáncegyüttes minden évben táncos színpadi műsorral, zenekari koncerttel vagy kiállítással ünnepli meg a Tánc Világnapját.
Mi lenne, ha reggel nem autóba ülnél, hanem helyette gyalog indulnál el az iskolába, vagy akár kerékpárral, esetleg rollerrel érkeznél? Majdnem mindegy, csak mozogj minél többet! Ha gyűjtöd a „zöld” pontokat, nemcsak magaddal teszel jót, mert egészségesebb leszel, de az iskoládnak is segítesz, mert hasznos nyereménytárgyakhoz juttathatod a közösségedet.