Csorna város önkormányzata Petőfi Sándor emlékművénél tartott ünnepi megemlékezést az 1848/49-es szabadságharc 176. évfordulója alkalmából, a magyar szabadság és a magyar nemzet születésnapján.
– A reformkor politikusai után jött egy fiatal, radikális generáció, ún. országgyűlési ifjak, mint Petőfi, Vasvári vagy Jókai, akik tenni is mertek a sorsdöntő pillanatban. A Párizsból induló forradalmi hullám két nap alatt eljutott Bécsből a magyarság szellemi életének középpontjába. A pesti megmozdulás főszervezői a fiatal értelmiségiek voltak. Március 15-e eredményei olyanok, melyek e-napot örökké nevezetessé teszik a magyar történelemben – mondta dr. Bónáné dr. Németh Katalin. Csorna polgármestere szerint a szabadságot nem arctalan tömeg vívta ki. Személyükhöz és nevükhöz az idők végezetéig hozzátapad a szabadság szó a maga jelentésével. Életüket kockáztatva mentek harcba a jövő Magyarországáért.
Március 15-e a magyar szabadság szimbóluma. A márciusi ifjak tudták, hogy nagy dolgokra képesek együtt, vállvetve!
Az utókor talán soha nem tudja meg pontosan, hogy mi vezérelte a budapesti ifjakat. A nevezetes nap hosszú évek küzdelmének a csúcspontja volt: majdnem két évtizedes küzdelem a magyar szabadságjogokért. Ebben az időszakban születtek identitásunk legfontosabb szimbólumai, a Himnusz és a nemzeti színű zászló. A magyar kokárda arra volt hivatott, hogy a szembejövő személyek számára nyilvánvalóvá tegye: viselője a magyar forradalmi eszméket a magáénak vallja – fogalmazott dr. Bónáné dr. Németh Katalin. Az ünnepség szónoka leszögezte: A haza örök, s nemcsak az iránt tartozunk kötelességgel, amely van, hanem az iránt is, amely lehet, s lesz.
– Kossuth Lajos szavai még oly sok év távlatából is intelmül szolgálnak mindannyiunk számára. Figyelmeztetnek bennünket a hétköznapok folyamán, hogy nemcsak saját magunkért, családunkért, de az elkövetkezendő generációért is felelősséggel tartozunk. Mindannyian felelősek vagyunk azért, hogy őseink áldozatok árán szerzett öröksége fennmaradjon – hangsúlyozta a városvezető, aki a jelen lévő fiatalokhoz idézte következő gondolatait: Az ifjúság a magyar nemzeti identitás megőrzéséért harcolt 1848-ban, de a fiatalok bátorságára ma is szükség lehet, más formában. Az eszmék terjedése mostanság egyre szabadabbá válik a trollok és az influenszerek jóvoltából, például a TikTokon, vagy a Facebookon. A fiatalokat arra kérte, hogy minden fórumon álljanak ki magyarságuk mellett szavakkal, illetve cselekedetekkel.
A megemlékezésen közreműködtek a Csornai Széchenyi István Általános Iskola és a Soproni SZC Hunyadi János Technikum diákjai.
Felszabadult büszkeség tölti el szívünket és valahol legbelül érezzük mindannyian magyarságunk lényegét, hogy ezért is jó magyarnak lenni.
Beleden régóta szokás, hogy nem tartanak ünnepélyes szalagátvágást minden egyes elkészült fejlesztés után, hanem a pünkösdi fesztivál ünnepi perceiben kerítenek sort a beruházások szimbolikus átadására és köszöni meg a város a közreműködők munkáját.
Varga László, a CSSE szakmai igazgatója szerint az utánpótlás korosztállyal foglalkozó szakemberek fő feladata a nevelés és a sportág megszerettetése kell, hogy legyen.
Az elmúlt szombaton végzős diákok járták végig a feldíszített iskolaépületet, majd átadták az intézmény zászlaját a hetedikeseknek.
Többször is beszéltem róla, hogy városunkban szükség van egy ilyen rendezvényre, Beled és a Dél-Rábaköz legnagyobb kulturális és szórakoztató eseményére – mondta Major Jenő polgármester a 20.
A ma emberének történelmi felelőssége, egyben erkölcsi kötelessége, hogy megakadályozza a kommunizmus ismétlődését.