A beledi plébános amit gondol, meg is mondja az embereknek. Sajnálattal látja, ha a sok évig halogatott házasságkötés után nem úgy alakul a párok sorsa, mint ahogy szerették volna. Mindennek meg van a maga ideje, a tönkrement kapcsolatokat pedig nehéz helyrehozni.
2013 jubileumi év volt a beledi egyházközség történetében, hiszen ekkor ünnepelték a Kisboldogasszony tiszteletére épült templom 150 éves évfordulóját. Lehet, hogy sokaknak nem túl látványos, de a templomba járók fontos előrelépésnek tekintik, hogy megújult a sekrestye aljzata, leszigetelték a falakat, az eddigi álmennyezet helyére pedig galériát építettek.
A folytatásnál két eshetőséggel számolnak: az év első felében várják a templom lábazatának szigetelésére beadott pályázat elbírálását, illetve az egyházmegyétől ötmillió forint támogatásra számítanak. Ha egyik tervük sem valósul meg, legrosszabb esetben az egyházközség tartalék pénzéből kezdik el a szigetelést. Profán szóhasználattal élve, a püspök a plébánosok főnöke, ezért ha szükségük van rá, megkereshetik problémáikkal telefonon vagy személyesen.
Havassy Bálint László kettővel ezelőtti plébános elődje alakította ki azt a közösségi házat, amelyben az elmúlt öt esztendőben virág- és ajándékbolt működött, s a plébániától nem messze lévő épületet idén örömmel veszik vissza használatba, melyet eredeti nevéhez híven, közösségi rendezvények színhelyének szánják. A plébános úgy gondolja, lelkesedésben nem lesz hiány, hogy élettel töltsék meg az ingatlant.
Havassy Bálint László szívesebben közreműködne a keresztelő ünnepségeken, de sajnos tavaly több temetést rendeztek, mit a korábbi években. A plébános abban reménykedik, hogy megáll ez a kedvezőtlen tendencia. (A beledi anyakönyvbe az edvei és a vásárosfalui elhunytak nevét is bejegyzik.) Továbbá több olyan fiatal párról tud, akik bátran elkötelezhetnék magukat, hisz tudomása szerint minden adott ahhoz, hogy egybekeljenek. – Elsősorban őket szeretném bátorítani, hogy vállalják a szülői hivatást, hiszen a gyermekek által folytatódik a jövő.
Ferenc pápa beiktatását követően a katolikus egyház élete nem változott lényegesen, inkább a kommunikáció stílusa. A dél-amerikai származású Szentatya talán közérthetőbben hangsúlyozza elődeinél: az egyház szerepe az emberek Jézushoz vezetése. A köznyelv inkább a hagyományokat, a szertartásokat, az egyházi intézményeket azonosítja az egyházzal. A római katolikus egyház feje néha megdöbbentő módon fogalmaz, mint például amikor azt mondta, «hogy szükségünk van farmernadrágos szentekre». Ezzel nem azt akarta kifejezni, hogy a szentek szobrairól még az aranyozást is le kellene verni, hanem minden korban meg van a lehetőség arra, hogy Jézust követve, hozzá hasonlóan, szentekké lehet válni – magyarázta Havassy Bálint László, aki szerint teljesen természetes, hogy ma már az egyház is él a modern infokommunikációs eszközökkel, hiszen nemcsak a szószékről lehet az Igét hirdetni.
Az egyháznak kihívás, hogy miként tud megfelelni az új dolgoknak, ugyanakkor ez rendkívüli nagy lehetőség is.
– A világ fejlődése, a technika felgyorsult, és Benedek pápa volt az első, aki a Twitteren el kezdett üzengetni, és Ferenc pápa ezt az utat folytatja. Egyetlen pillanat alatt, vagy akár élőben elérhetők azok az információk, amelyeket a legkisebb település vidéki pásztora, vagy maga a római pápa közölni akar. A beledi plébános szerint az egyház nagyon bölcsen teszi, amikor kihasználja ezeket a lehetőségeket.
– Ismét hangsúlyoznám, mi is fiatalok vagyunk. A történelem mindig azt mutatta, hogy a fiatalok arra építve, amiért az elődök már megoldoztak, új meglátásaikkal mindig egy lépéssel továbbviszik a világot. Az egyház tagjai sem élnek burokban, és legalább havonta találkoznak egymással a környéken dolgozó fiatalabb papok, akik teológiai és lelki kérdésekről, vagy az élet praktikus dolgairól értekeznek egymással. A községek és városok vezetői, a kulturális rendezvények szervezői szintén nagyon nyitottak, és természetesnek veszik, hogy a helyi lelkipásztort meghívják.
Havassy Bálint László úgy vette észre, hogy örömmel veszik, ha megszólalnak, és üzeneteikkel az egész közösség épülését kívánják szolgálni. Egy a nyáj, hiszen a világi és az egyházi szereplők is a nép felemeléséért fáradoznak. A rendezvények pedig kiváló alkalmat teremtenek a találkozókra.
– Azokkal, akiknek még nincs meg a bátorsága, hogy bejöjjenek a templomba, de ott a községi disznóölésen, a sörsátorban. vagy a kuglipálya avatásán könnyebb kapcsolatba lépni velük. Amikor csak tudok, elmegyek, és jól szoktam magam érezni – tette hozzá az atya.
Csóka Tibor Józsefné fiús anyukaként cseppet sem bánja, hogy többségben vannak az osztályában az erősebbik nem képviselői.
Csóka Tibor Józsefné fiús anyukaként cseppet sem bánja, hogy többségben vannak az osztályában az erősebbik nem képviselői.
Szívélyes fogadtatásban volt része a beledi „Ezüstfenyő” Nyugdíjas Egyesület tagjainak a burgenlandi Bildein településen.
Csorna Város Önkormányzata közel 700 millió Ft vissza nem térítendő Európai Uniós és kormányzati támogatást nyert a Terület és Településfejlesztési Operatív Program keretében.
A diákokkal és a felnőtt dolgozókkal együtt idén ősszel közel ezren kezdték meg a tanulmányaikat, illetve a munkát a kapuvári Páli Szent Vince Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Óvodában.
A Beledi Általános Iskola tanévnyitóján tapsvihar köszöntötte az elsősöket, akik kis műsorukkal készültek az alkalomra.