A fővárosból származó
Bíró Szilviát a budapesti Városmajori Gimnázium kiváló középiskolai latin tanára terelgette a régi korok kultúrájának megisdigi ismereteik szerint a Krisztus előtti 200.évre keltezik a megtalált maradványokat, de mivel a leletanyagok kiértékmerése felé. Az eredmények azt mutatják, hogy sikerrel, hiszen 2004-ben befejezte a régészet szakot. A győri Xantus János Múzeum munkatársa elmondta: évek óta

kutatnak Árpás és Mórichida környékén a római kori előzmények után. A bodonhelyi ásatás több esztendőn átívelő munka előkészítéseként jött létre. Vizsgálatuk arra is kiterjed, hogy egyáltalán milyen jellegű települések voltak a térségben, tehát nemcsak régészeti, hanem természettudományi szempontok szerint haladnak. A fúrások eredményei alapján próbálják rekonstruálni az egykori környezetet. A Bodonhelytől délnyugatra található terület adottságai révén kiválóan megfelel a mikrorégiós kutatásra. A légi felvételek és a tavaly télen készített geofizikai felmérések eredményei egyaránt azt mutatták, hogy Bodonhely környéke “régészeti lefedettségű”, ezért a kutatók arra is kíváncsiak lettek, hogy a szántóföldek helyén milyen jellegű települések voltak régen.
Mivel viszonylag kis részt

tudtak feltárni, de azt viszont alaposan szakmai szempontok szerint, a vizsgálatok a rómait megelőző vaskor és kelta kor nyomaira utalnak. Az emberek cölöpös tetőszerkezetű, földbe mélyített gödörházakban éltek, tehát a járó rész jóval a terepszint alatt helyezkedett el. A laza szerkezetű, nagy területen elhelyezkedő település lakossága valószínűleg bronzöntéssel foglalkozott, legalábbis a kelta kori emlékek erre utalnak. A fémművesség mellett meghatározó volt az önfenntartó mezőgazdaság. A feltáráskor a római kori sírokba rejtett használati tárgyak és emberi csontok is a felszínre kerültek, illetve több helyen találtak középkori településre utaló jeleket. A tisztításon, restauráláson és konzerváláson átesett leleteket leltárba veszik, majd a feldolgozott anyagok a győri múzeum tárlatát gazdagítják.
Bíró Szilvia elárulta, hogy edelése folyamatban van, később még pontosabb adatokkal szolgálhat. A régész abban bízik, hogy idén tovább folytathatják a pályázati pénzből megkezdett feltárásokat.
Beküldés dátuma: 2012. 03. 20.
-
A hivatásos tűzoltók számítanak az önkéntesek segítségére
Tizenöt évvel ezelőtt jobb esetben kismotorfecskendőt, némi felszerelést és egy-egy védőruhát találtak a hivatásosok egy-egy önkéntes tűzoltó egyesület szertárában.
-
A hivatásos tűzoltók számítanak az önkéntesek segítségére
Tizenöt évvel ezelőtt jobb esetben kismotorfecskendőt, némi felszerelést és egy-egy védőruhát találtak a hivatásosok egy-egy önkéntes tűzoltó egyesület szertárában.
-
Felhőtlen kikapcsolódás, játszva tanulás a beledi táborban
A beledi nyári tábor szervezői a közelben keresnek kirándulóhelyet a gyerekeknek. Rácz Árpádné elmondta, hogy egyrészt végesek az anyagi lehetőségek, másrészről nem szeretnék órákon keresztül utaztatni a táborozókat, és egyébként is megyénk sok szép látnivalóval rendelkezik.
-
Területi és megyei sportversenyeken a beledi diákok
Török Jeanette a Rábaközi Médiacentrumnak rendszeresen beszámol a Beledi Általános Iskola sportéletéről.
-
Több fontos napirendi pontot tárgyalt a csornai képviselő-testület
Csorna Város Önkormányzatának képviselő-testülete júniusi ülésén elfogadta a 2025. évi költségvetés negyedéves módosítását, mely a január 1-jétől április 30-áig terjedő időszak átvezetéseit tartalmazza.
-
Kiállítások a 20. Beledi Pünkösdi Fesztiválon
Beleden sok éve hagyomány, hogy a pünkösdi fesztivál alkalmával a helyi művelődési házba várják a kultúrakedvelő közönséget.