Podmaniczky Miklósné három éve vesztette el férjét, akivel negyvenöt esztendeig ápolták és gyarapították az enesei babagyűjteményt. A televíziónknak nyilatkozó hölgy a családját ért fájdalom negatív folytatásaként fogja fel a babaház felszámolását.
Podmaniczky Miklósné hosszútávra tervezte az enesei vasútállomás melletti babakiállítást, de a sors közbeszólt: felújítás kezdődött a területen, ezért a babaházat meg kellett szüntetni. A gyűjtő nincs ellene az újjáépítésnek, de a nemrég bekövetkezett változást az „élet furcsa dolgaiként” könyvelt el.
A riportalany amikor gyermekfejjel elkezdte hobbiját, nem gondolta, hogy élete derekáig elkíséri ez a foglalatosság. A játékok népviseletbe való öltöztetését csak az akadályozta meg, hogy a hozzá való anyagokat nem tudta beszerezni, Az „Életképek” sorozatot versek ihlették, ezért komplett történeteket dolgoz fel a babák felhasználásával, míg más tárgyak egy-egy mesefigura megtestesítőivé válnak. Utóbbiak leggyakoribb látogatói az óvodás és iskolás csoportok.
A több ezer darabos gyűjtemény Mesterházy József polgármester jóvoltából megmenekült a bedobozolástól, mert a babák az enesei művelődési házban kaptak helyet. A nyugdíjas hölgy fejében már megfordult, hogy felhagy kedvelt időtöltésével, de felajánlotta teljes kollekcióját Enesének. Podmaniczkyné külföldi kapcsolatait is a babáknak köszönheti, mert miután tevékenységének híre ment az interneten, akkor még idegen emberként küldték neki a hiányzó darabokat.
Egy Svájcból hazatelepült házaspár a Rábaközi Magazinból szerzett tudomást az enesei kiállításról, így boldogan ajánlották fel saját és ismerősük kollekcióját. Amikor Podmaniczkyné újabb és újabb felajánlásokat kap, a következőt gondolja magában: – Még az Isten is arra teremtett, hogy nekem ezt kell tennem.
A babagyűjtemény hétköznaponként 10-től 14 óráig látható az enesei kultúrházban, de a telefonon bejelentkező csoportokat ett
Beled Város Önkormányzata egymillió forint önerőt biztosított a beledi óvoda udvarán lévő kerékpártároló megépítésére.
Egy-egy település költségvetésének összeállítása, illetve annak publikálása az átlagpolgároknak sok esetben csak számokat és tényszerű felsorolásokat jelent.
A beledi 1848/49-es megemlékezés szónoka Friedrich Schiller német költő, drámaíró gondolataiból idézett: Az ember életében vannak olyan pillanatok, amikor közelebb kerül a világszellemhez, mint máskor.
Petőfi Sándor születésének 200. évfordulóját ünnepeljük 2023-ban, ezért a kormány Petőfi-emlékévnek nyilvánította az idei esztendőt.
A nemzeti színű szalag hétköznapi rohanó világunkban olyan elfeledett szavakat juttat az eszünkbe, mint a hazaszeretet, a szabadságvágy, az összefogás, összetartozás, mellyel egy picit mi is részeivé válunk történelmünk nagy pillanatainak – mondta Horváth László az 1848/49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére rendezett kapuvári megemlékezésen.
A mai anyukák jobban elfogadják a védőnői tanácsokat, ezért az új jövevény megérkezése után örömmel várják otthonukban a szakembereket, akiknek munkája sokkal összetettebb, mint ahogy azt sokan gondolnák.