A 90. születésnapját ünneplő Meikel Gyula felmenői szintén beledi származásúak, ráadásul több generáción „örökítették át” egymásnak az asztalos szakmát. Még a dédnagypapa is ezt a foglalkozást választotta, s tudását a fiataloknak szépen továbbadta. Riportalanyunk harminc évvel túlhaladta a nyugdíjaskort, de még mindig aktívan dolgozik. Hogy kezdődött ez a tevékenységgel teli kilencven esztendő? Maga az érintett mesélte el...
Tavasztól

őszig mezítláb rúgta a labdát, mert imádott focizni.
Meikel Gyula a házukkal szemben lévő téglagyár területén töltötte gyermekkorát, ahol reggeltől estig rúgta a labdát. Sosem az aggasztotta, hogy netán elfogy az energiája, csak a sötétedés miatt volt kénytelen befejezni az aznapi játékot. Futballszenvedélye később sem hagyott alább, aktív tagja volt a megyei bajnokságban versenyző csapatnak, de 1951 után szívnagyobbodása miatt visszafogta magát. Szerencsére azóta kigyógyult betegségéből. Az asztalos szakma csínját-bínját édesapja műhelyében sajátította el, majd egy évet töltött tanulóként Mihályiban.
Az asztalos pályafutása 1943 decemberében megszakadt: besorozták katonának.
A következő év nyarán áthelyezték Bánfalvára, onnan pedig Kassa mellé vezényelték. Századával harckocsi–akadályokat ástak, hogy megelőzzék a szovjetek betörését. Az ellenséges haderő októbertől Románia felől közelített, ezért Esztergomnál bevagonírozták őket, és irányba vették Sopront. Meikel Gyula a hűség városában élte át az első bombázást, s közben azt sem tudták, merre meneküljenek. Parancsnokaik száz embert zsúfoltak be a legkisebb fedett vagonba, ahol csak állva fértek el, és ilyen körülmények között érkeztek Kelet-Németországba. Az amerikai hadsereg közben nyomult előre, ezért még nagyobb lett a zűrzavar. A nyugat fele haladó magyar század éjjelente negyven-ötven kilométereket gyalogolt, mígnem fogságba estek. Kilenc hónapig éltek a szabad ég alatt lévő lágerben, ahol földbevájt gödrökben tértek nyugovóra. Dolguk nem sok volt, de enni se igen kaptak, egész nap csak szédelegtek: hat emberre jutott napi egy kilogramm kenyér. A sanyarú körülmények között negyven kilogrammra lefogyott 165 cm magas katona igen megsínylette a lágerben töltött időszakot.
A leszerelt katona hazaérkezésekor egy ideig nem tudott mihez kezdeni, hisz a háború utáni pangás volt jellemző az egész országra.
1948-ban hitelből szerezte be első gyalugépét, s azóta hétfőtől vasárnapig a műhelyében telik minden napja. – Nem voltam nyaralni, üdülni, nem érdekelt semmi, csak a munka – mesélte Meikel Gyula, aki nem felejtette el szakmáját, hiszen a katonaság előtt megszerezte az alapokat. Leendő forgalmista feleségével a vonaton ismerkedett meg, és a fiatalok 1956 augusztusában egybekeltek. A harminchárom évesen házasságot kötött Meikel Gyula és párja Beledben telepedett le, s nemsokára ikerlányaik születtek.
A segédek nélkül tevékenykedő iparos ajtók és ablakok készítése mellett főleg bútorokra szakosodott.
Miután megjelentek az olcsó, gyári szekrények, nem maradt más, mint az üvegezés, mert a mester ahhoz is értett: Beled 40 kilométeres körzetében teljesítette a megrendelők kívánságait. A teherautóval szállított alapanyagokból a mester maga vágta le a kívánt méretet. Kiegészítésként fenyőből és tölgyfából koporsókat készített, hisz akkoriban az asztalosok dolga volt ez is.
A 90 esztendős Meikel Gyula a mozgást az élete részének tekinti, mert szerinte az ilyen ingerek hatására épül a szervezet.
– Tegnap is dolgoztam! – mondta érdeklődésünkre az iparengedélyét mai napig megtartó asztalos és üveges mester. – Ha leülök, akkor sem érzem jobban magamat – tette hozzá magyarázatul a négy unokával és két dédunokával büszkélkedő nagyszülő, akinek szakmáját viszont egyikük sem folytatja. A beledi házaspár megtehette volna, hogy jobban költekezik, de ők a szerényebb életet választották. Meikel Gyula további céljait firtató kérdésünkön jóízűt nevetett, de azért megjegyezte: – Dolgozom, amíg az egészségem engedi.
Nem teljesen kerek a történet, ha kihagyjuk belőle a nőket: A rengeteg viszontagságot átélt idős ember felesége, Meikel Gyuláné nagy türelemmel és megértéssel viszonyul férjéhez, akinek mindig összekészíti a tízórait, ebédkor pedig főtt étellel várja haza. Az önkormányzat által nemrég felköszöntött idős mester Beled polgármesterét csodálatos asszonynak tartja, és nagyon örült, hogy a város ekkora figyelmet szentelt neki.
Beküldés dátuma: 2013. 05. 15.
-
Stabil költségvetés, belterületi utak fejlesztése Kapuváron
Egy-egy település költségvetésének összeállítása, illetve annak publikálása az átlagpolgároknak sok esetben csak számokat és tényszerű felsorolásokat jelent.
-
Legyen béke, szabadság és egyetértés! - megemlékezés Beleden
A beledi 1848/49-es megemlékezés szónoka Friedrich Schiller német költő, drámaíró gondolataiból idézett: Az ember életében vannak olyan pillanatok, amikor közelebb kerül a világszellemhez, mint máskor.
-
Tiszta szívvel, fenntartások nélkül ünnepeljük március 15-ét
Petőfi Sándor születésének 200. évfordulóját ünnepeljük 2023-ban, ezért a kormány Petőfi-emlékévnek nyilvánította az idei esztendőt.
-
1848. március 15-e erőt és hitet ad a magyaroknak
A nemzeti színű szalag hétköznapi rohanó világunkban olyan elfeledett szavakat juttat az eszünkbe, mint a hazaszeretet, a szabadságvágy, az összefogás, összetartozás, mellyel egy picit mi is részeivé válunk történelmünk nagy pillanatainak – mondta Horváth László az 1848/49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére rendezett kapuvári megemlékezésen.
-
Országos elismerést kapott a csornai védőnő
A mai anyukák jobban elfogadják a védőnői tanácsokat, ezért az új jövevény megérkezése után örömmel várják otthonukban a szakembereket, akiknek munkája sokkal összetettebb, mint ahogy azt sokan gondolnák.