A csornai Csukásban – növénytermesztő-gépész szakon – 1994-ben érettségizett diák családjának nem ismeretlen a szakma, hiszen a háború utáni uradalmi időszakban agronómus volt a nagyapa.
Ifj. Fördős László iskolájának befejezése után a helyi téeszben kezdett dolgozni, s miután Győrsövényházon is megszűnt a szövetkezeti gazdálkodás, elhelyezkedett az iparban. A szomszéd falu haszongépjármű-szervizének szerelője munka mellett 21 hektárnyi saját és bérelt földön gazdálkodik.
A Hofher-Schrantz-Clayton-Shuttlewort cégből 1950 után alakult

Vörös Csillag Traktorgyárban az első munkagépek kéthengeres, dízelmotorral készültek – mesélte ifj. Fördős László. Ezután fejlesztették ki azt a traktort, amely D4K-A típusszámon került forgalomba. A 65 lóerős, négyhengeres Csepel motorral szerelt Dutrát 1961-től 1963-ig gyártották sorozatban. A magas vonóereje miatt kimondottan talajmunkákra kifejlesztett járművet Győrsövényházon nem sokáig használták, mert felváltotta a már említett nagy “testvér”. Az 1000-es típus a Dutra még korszerűbb fülkével felszerelt változata volt.
A magángazdálkodásba kezdő Fördős család szemben lévő szomszédjánál már volt egy Dutra, ami nagyon megtetszett a fiatal növénytermesztőnek. Első után nemsokára jött a második, nagyobb teljesítményű gép, mely még többet bírt. Ifj. Fördős László egy újsághirdetés nyomán találkozott a szőnyi Nagy Vilmossal, majd egyre többen csatlakoztak hozzájuk, és létrejött a Dutra iránt vonzódók baráti köre, melynek napjainkban több mint száz tagja van. A gazdálkodó egyébként rendszeresen használja a traktorokat, de legbecsesebb darabja “felmentést kapott a munka alól”.
Strapabíró, a talajon jó mászóképességgel rendelkezik, gazdáját sosem hagyja cserben, és nem utolsó sorban magyar gyártmányú – ezek a Dutra traktor legfőbb erényei, s ráadásul sokan még vonzónak is látják. A Nógrád megyei Bokor községben megrendezett, legnagyobb horderejű hazai veterán traktorkiállítás szépségverseny kategóriájában ifj. Fördős László saját kezűleg felújított két járműve közül az egyik Dutra harmadik helyezést ért el.
Beküldés dátuma: 2011. 06. 22.
-
A Csukásban végzett fiatalok keresettek a munkaerőpiacon
A csornai Csukás végzős tanulóinak nem kell azon aggódniuk, hogy hol fognak elhelyezkedni, mert mire befejezik az iskolát, már mindenkinek van munkahelye, sőt a cégek és vállalkozások folyamatosan keresik a jól képzett, kezdő szakembereket.
-
A Csukásban végzett fiatalok keresettek a munkaerőpiacon
A csornai Csukás végzős tanulóinak nem kell azon aggódniuk, hogy hol fognak elhelyezkedni, mert mire befejezik az iskolát, már mindenkinek van munkahelye, sőt a cégek és vállalkozások folyamatosan keresik a jól képzett, kezdő szakembereket.
-
Felhőtlen gyermeknapi szórakozás Beleden
– Nagyon jó érzés volt, amikor az intézmény előtti terület megtelt emberekkel, gyerekekkel, akik vidáman szórakoztak – mondta Rácz Árpádné Beledi Egyesített Szociális Központ idei gyermeknapjáról, amit eredetileg a pünkösdi fesztivállal egy időben szerettek volna megtartani, de a zsúfoltság, a programok torlódása miatt előrehozták egy héttel.
-
20 éve alakult a kapuvári néptánciskola
Csitei Gábor büszkén beszélt arról, hogy több olyan tapasztalt táncosuk van, aki öt-hat éves korában kezdte náluk a néptánctanulást és azóta is a felnőtt csapatot erősíti.
-
Biztonságos közlekedés Beled felújított útjain és a korszerű kerékpárutakon
Ha elkészül valahol az úttest és kerékpárút, a helyzet is úgy kívánja, hogy a járdát is rendbe tegyék – nyilatkozta Major Jenő a Rábaközi Televíziónak.
-
Harmincadik jubileumához közeledik a Beledi Delta Testépítő Klub
A Beledi Delta Testépítő Klub tagsága egyfajta íratlan szabályként fogalmazta meg, hogy már az elejétől fogva régi ismerősként fogadják a hozzájuk betérő sportolókat, legyen az teljesen kezdő vagy profi.