Az első alkalommal megrendezett fazekas-találkozó ötlete szinte a helyeik lábai előtt hevert, hiszen családjával a falu végén éldegél Völcsey Lajos, akinek felmenői

több generációra visszavezethetően, évszázadok óta Dör meghatározó lakói. A férfiágon öröklődő kézműveseknek köszönhetően él és virul a rábaközi fazekasság, mely a környék legfőbb kultúrkincse.
Ifj. Völcsey Lajos több mint húsz esztendeje választotta a kézművességet. Míg kortársai a homokban játszadoztak, ő a műhelyben figyelte a szakavatott mozdulatokat. A mesterség annyira megtetszett neki, hogy nem volt kérdés: folytatva a családi hagyományt, belőle is fazekas lesz. A mester kameránk előtt mutatta be, hogy miként kel életre a nyers, formátlan agyag, és válik belőle szép dísz-, esetenként használati tárgy. A kéz késztetésére a vízzel kezelt képlékeny anyag a korong közepére kerül, és a megmunkálandó masszaszerű tömeg egyre inkább alakot ölt.

A különböző vastagságú csíkok és vonalak könnyedén felkerültek a készülő tálra, amit a fazekas fakéses karcolásos módszerrel díszített tovább. A korongról leválasztott tálka megkezdhette önálló életét, a rajta látható hagyományos rábaközi minta pedig a száradás után nyerte el végső rendeltetését.

A restaurátorként dolgozó Hegedüs Mihályné 1994-ben sajátította el döri mesterénél a kézműves alapokat, így a győri Kovács Margit iskolába már biztos tudás birtokában felvételizett. Érettségi után helyezkedett el a Xántus János Múzeumba, s mellette otthon gyakorolja a fazekas mesterséget. A Csornán élő hölgy alkotásaival a falunapokon, valamint kézműves táborokon jelenik meg, és tudományát a gyerekeknek is szívesen megtanítja.
Ángyán Csilla népi iparművészt a nagyközönségnek nem kell bemutatni, hiszen 1989 óta foglalkozik a mesterséggel. Az alapokat Völcsey József csornai műhelyében leste el, önálló műhelyét pedig 1994-ben nyitotta meg. A háromgyermekes anyuka lassan negyedszázada szinte megszakítás nélkül látja el hivatását, amit csak a kicsikkel való foglalatosság miatt szüneteltetett. A fazekas legutóbb a Budai Várban állította ki termékeit, azt követően pedig egy répcelaki bemutatkozás várja.
Beküldés dátuma: 2013. 08. 14.
-
Mosolyvár Bölcsőde nyílt Csornán
Csorna Város Önkormányzata közel 700 millió Ft vissza nem térítendő Európai Uniós és kormányzati támogatást nyert a Terület és Településfejlesztési Operatív Program keretében.
-
Mosolyvár Bölcsőde nyílt Csornán
Csorna Város Önkormányzata közel 700 millió Ft vissza nem térítendő Európai Uniós és kormányzati támogatást nyert a Terület és Településfejlesztési Operatív Program keretében.
-
Az iskola a gyerekekért van, és az ő érdekeiket, fejlődésüket kell szolgálni
A diákokkal és a felnőtt dolgozókkal együtt idén ősszel közel ezren kezdték meg a tanulmányaikat, illetve a munkát a kapuvári Páli Szent Vince Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Óvodában.
-
Négy fiatal pedagógus kezdte meg munkáját a beledi általános iskolában
A Beledi Általános Iskola tanévnyitóján tapsvihar köszöntötte az elsősöket, akik kis műsorukkal készültek az alkalomra.
-
Megkezdődött a 2023/2024-es tanév a csornai Széchenyiben
Nincs miért izgulni az elsősöknek, hiszen 2023 szeptemberétől a széchenyisek nagy családjához, összetartó közösséghez tartoznak valamennyien.
-
Kapuváron külön épületben tanulnak az alsós és felsős évfolyamosok
A Kapuvár Térségi Általános Iskolában a 2023/2024-es tanévtől számos változás lépett életbe: több ismeretlen arc, új pedagógusok, az azonos korosztályba tartozó gyerekek helycseréje miatt pedig sokuknak szokni kell az új környezetet.