Természetes, hogy első hallásra kicsit meglepődött, mikor tudomására jutott: Csornáról, Győrből, Mosonmagyaróvárról, és Sopronból érkeznek hozzá a gyengénlátók, de csodálkozásán hamar felülkerekedett az érzés, hogy sokszor a szívével lát az ember. Nagy Imréné gyermekkora óta rosszul lát, de fokozatosan romlott állapota, ezért 1995-ben rokkantnak nyilvánították. Visszafordíthatatlan betegségén még a műtéti eljárás sem javítana. A szinte teljesen vak hölgy hangsúlyozta: összefognak a megyében élő sorstársakkal, így erre a programra is szervezetten érkeztek. Élményeit így foglalta össze: a “látás” náluk a szemtől a kézbe helyeződik át, ezért a szemlélnivalót tapintással próbálják befogadni.
Megkockáztatom: még a felnőtt korosztály képviselői között sem nagyon akadna olyan, aki el ne lágyulna a sok-sok szépség és kedvesség láttán, amikor belép az enesei babaházba. A gyűjtő negyvenhárom éve foglalkozik szenvedélyével, s televíziónk minden alkalommal jelen volt, hogy bemutassa e csodálatos hobbit, és tudósítson arról, ha változás történt a gyűjteményben. Ilyen alkalom ez a mostani is, mert még nagyobb területen várják a látogatókat, és persze újabb babákkal is gazdagodott a tárlat. A lassan ezer darabot számláló gyűjteménynek már a 2001-ben kialakított helyiség is szűknek bizonyult. Azóta 35 m2-es külső tér beépítésével növelték a bemutatóhelyet. Mivel a ház a vasút mellett helyezkedik el, a babakészítő a bővítés miatt a GYSEV-hez fordult, ahonnét nemcsak tanácsot, de segítséget is kapott. Ezenkívül jelentős támogatást nyújtott a helyi önkormányzat, s szívesen jöttek az emberek, hogy részt vegyenek a munkában.
Podmaniczkyné különösen porcelánbabáit félti, ezért ezeket üveggel fedett vitrinek mögött állítja ki. A mesevilág és a valóság elevenedik meg egyszerre az életképekben, melyeket a maga átal készített tárgyakból állít össze, ezért e babákat kedvére öltözteti, hogy minél inkább megfeleljenek a jelenetnek. Pár mondatos útbaigazító tábla segíti a látogatót, hogy még jobban rá tudjon hangolódni a tárgyak által közvetített valós eseményekre. Podmaniczkyné megjegyezte: férjével együtt súlyos betegségen esett át, és szerinte ezért kicsit melankolikusak a figurák, és mély érzékenységről tanúskodik azok elrendezése. Újdonságnak számítanak a kézzel festett, Diana hercegnőt és környezetét szemléltető babák, valamint a kerti padokon pihenő, társalkodó hölgyek és urak.
Aki pedig abban a szerencsés helyzetben van, hogy nemcsak tapintással, hanem szemevilágával is élvezheti a tárlatot, egyénileg is jelentkezhet, mert szeretettel fogadják az enesei babaházban: a kiállítás hétfő kivételével minden munkanapon látogatható, a bejelentkezőket telefonon fogadják: 06-30/40-50-517.
Beküldés dátuma: 1970. 01. 01.
-
Befejeződött az új vicai faluház építése
Elkészült az új, modern faluház, mely ugyanazt a célt fogja szolgálni, mint korábban – jelentette be örömmel a Rábaközi Televíziónak Major Jenő.
-
Befejeződött az új vicai faluház építése
Elkészült az új, modern faluház, mely ugyanazt a célt fogja szolgálni, mint korábban – jelentette be örömmel a Rábaközi Televíziónak Major Jenő.
-
Ballagás a kapuvári katolikus iskolaközpontban
Elérkeztek a fiatalok életük eredményeinek, értékeinek számbavételéhez; az esti szerenáddal érzelmesen, majd a vidámballagáson, végül pedig ünnepélyesen köszöntek el az iskolától, tanáraiktól és a diáktársaktól.
-
A koronavírus-járvány utáni első „igazi” ballagás a Hunyadiban
– Nagyon nagy az öröm, hogy 2019 után ismét tarthatunk „igazi” ballagást – fogalmazott Kovács Istvánné a Hunyadi János Technikum végzős tanulóinak búcsúztatóján.
-
Két év szünet után idén ismét megtartották a Beledi Nyugdíjas Olimpiát
Megérdemelt győzelmet arattak a soproni szépkorúak a Beledi Nyugdíjas Olimpián, a házigazda csapata pedig nagyon örült a többi versenyző sikerének.
-
A Csornai Bárdos Kórus tagjai szolgálatnak tekintik az éneklést
Horváth Csaba egyetemi évei alatt kezdte igazán kiengedni a hangját. Voltak kisebb szünetek, amikor kevesebbet énekelt, de sosem szakadt el teljesen a zenétől.