Pásztori elöljárója pár évvel ezelőtt még reménytelenebbnek látta a falu megtartóképességét, de az utóbbi időben mintha megfordulni látszana a kedvezőtlen tendencia: jó hír, hogy kevésbé pártolnak el a fiatalok. Ennek egyik valószínű oka, hogy a faluban olcsónak mondhatók az ingatlanok: 4-5 millió forintért már lakható állapotú házat lehet vásárolni. Idén három huszonéves pár döntött úgy, hogy itt maradnak, december végéig pedig öt csecsemő születését

várják a háromszáz lelkes településen. Pásztori abban a speciális helyzetben van, hogy a településen működő megyei fenntartású intézmény ellátottjai szintén állandó lakosnak számítanak, így velük együtt már négyszázhúszra rúg a létszám.
Roncs Gábor úgy gondolja, hogy aki akar, talál magának munkát a környéken, ezért nem nyomasztja az embereket az állástalanság. Kötöttpályás vasútvonal nem halad át községen, ezért főleg az autóbusz-közlekedést veszik igénybe a helyiek, de néhányan személygépkocsit használnak a bejáráshoz. A közeli 86-os főútvonalon zajló kamionforgalom őket egyáltalán nem zavarja – tette hozzá a polgármester, majd ismét a fiatalokra gondolva megjegyezte: az évente egyszer megrendezett falunapon és nyárbúcsúztatón kívül nem nagyon van más szórakozási lehetőség, mert a többi ünnepség inkább a kisebbeknek szól. A klubhelyiségben sporteszközök és egyéb szabadidős tevékenység eltöltésére alkalmas eszközök várják az érdeklődőket. A kábeltévé és az internet be van vezetve, viszont nagyon hiányzik a szennyvízelevezetés, amelyre kétszer adtak be pályázatot, de ez idáig egyik sem járt sikerrel. A korábban kialakított két szociális bérlakás mellé már tervezik a harmadikat: a régi óvodai konyhából szeretnének, s ha másként nem megy, akár önerőből egy 75 m2-es lakást építtetni.
Az ingatlanok említett olcsóságán kívül a jó levegő, a nyugodt környezet és a csekély közúti forgalom teheti vonzóvá a falut, ahol a közoktatási intézmények már régen megszűntek. A gyerekek a két kilométerre lévő szilsárkányi óvodába járnak át busszal, falugondnoki kísérettel, az iskolások nagyobb része pedig Csornán tanul, ahova szintén szervezetten utaztatják őket. A nagycsaládosoknak külön kedvezmény nincs, de a letelepülő fiatalok 100 ezer forint vissza nem térítendő támogatásban részesülnek, s ugyanennyire számíthatnak az újszülött kisbabák is. A nagyobb gyermekek a beiskolázás előtt tízezer forintos segélyt kaptak, az óvodai költségeket pedig teljes egészében átvállalja az önkormányzat. – Szinte erőnkön felül vállaljuk ezeket a terheket, mert úgy gondoljuk, a gyermekekben van a jövő – mondta Roncs Gábor.
Beküldés dátuma: 2011. 09. 14.
-
30 éve alakult újjá a 63. Sz. Bessenyei György Cserkészcsapat
Mivel a cserkészet vallásos mozgalom, főleg a hit iránt elkötelezett családok köréből szeretnék bevonzani a fiatalokat.
-
30 éve alakult újjá a 63. Sz. Bessenyei György Cserkészcsapat
Mivel a cserkészet vallásos mozgalom, főleg a hit iránt elkötelezett családok köréből szeretnék bevonzani a fiatalokat.
-
Az iskolai életre is rányomja a bélyegét a koronavírus-járvány
A Kapuvár Térségi Általános Iskola a 2021/2022-es tanévre három első osztály indítását tervezi Kapuváron.
-
Hófehérke és a hét törpe a beledi óvodában
Beled bölcsődései és óvodásai az elmúlt hetekben a farsangi szokásokkal, néphagyományokkal ismerkedtek.
-
A CSSE-nél várják az utánpótlás-neveléshez csatlakozó fiatalokat
A CSSE labdarúgó csapata három ponttal az ETO FC Győr mögött fejezte be a 2020-as őszi bajnokságot, mely a koronavírus-járvány miatt szakadt félbe.
-
Adománygyűjtés a horvátországi földrengés károsultjainak
A horvátországi földrengés károsultjainak javára szervezett gyűjtést nemrég a Beledi Egyesített Szociális Központ.