Beledben ötödik alkalommal tartottak kultúra napi vers- és prózamondó versenyt az óvodásoknak. Németh Imréné, a zsűri tagja sajnálja, hogy a vidéki óvodák idén nem jelentkeztek, de a résztvevők ettől függetlenül is jól érezték magukat. – Az idei esztendőben nagyon pozitív tapasztalatokat gyűjtöttünk a kollégákkal együtt. Amit az értékelésben is kiemeltem: elégedett voltam a gyerekek szövegtudásával, a versekre való visszaemlékezéssel – utalt arra a logopédus, hogy egyetlen versenyző sem igényelt külső segítséget. A szakember szerint a biztos szövegtudás az alapja az értő versmondásnak, mert utána már könnyebb a hangsúlyozás, a hanggal való játék és a közönséggel való kapcsolatteremtés. Az érhető beszéd szintén kritériuma az élvezetes előadásnak, mert a hadaró vagy zárt szájjal szavaló óvodásokra nem lehet tartósan odafigyelni. Idén ezzel sem volt gond, mert megfelelő ütemben és artikulációval adta elő mondandóját minden kisgyermek. A logopédus megjegyezte: ötéves korig a pöszeség és egyéb beszédhiba élettani problémának számít, ezért simán belefér az előadásba. Annak a gyereknek, akiben láthatóan buzog a vágy, hogy a társai és a felnőttek előtt nyilvánuljon meg, ilyen kis apróságok miatt nem fogják elvenni a kedvét. Személyiségfejlesztő hatása van annak, hogy ő még így is ki mer állni. Németh Imréné határozott kiállású, magabiztos előadókkal találkozott a 2013-as megmérettetésen, mert nem zavarta a gyerekeket az őket figyelő nagyobb nézősereg. Az óvodások mire felnőnek a nagycsoportra, és esetleg korábban is szerepeltek, már meglehetősen nagy rutinnal kezelik az ilyen helyzeteket. A nyilvános fellépéseken való bemutatkozás biztonságérzetet ad a résztvevőknek, bizonyságot arról, hogy erre is képesek.
Mai felgyorsult, pörgős világunk nem kedvez a rövid és hosszútávú memória fejlesztésének, mert túl gyorsan érkezik a nagy mennyiségű információ. Aki ezt megszokja, annak figyelmét nem kötik le a lassúbb hangi és képi ismeretek. Viszont ha a figyelemmel gond van, az emlékezet is gyengül. A verstanulás manapság egyre nehezebben megy a gyerekeknek, de a beledi verseny résztvevői biztos szövegtudásukról, érhető előadásmódjukról és magabiztos fellépésükről tettek tanúbizonyságot.
Beküldés dátuma: 2013. 02. 20.
-
Uniós feltételeknek megfelelő, új játszótérrel gazdagodik a város
Beled Város Önkormányzata pályázatot nyújtott be a játszóterek és közösségi terek felújítására.
-
Uniós feltételeknek megfelelő, új játszótérrel gazdagodik a város
Beled Város Önkormányzata pályázatot nyújtott be a játszóterek és közösségi terek felújítására.
-
Kapuvár egyik közkedvelt sportága a karate
Valamennyit csökkent, de a pandémia után ismét növekedett a kapuvári Castrum SC létszáma, így ma közel százhúszan sportolnak az egyesületnél.
-
Tárgyi emlékek, festmények a Beledi Pünkösdi Fesztivál idején
Eleink tisztelték a természetet, ismerték annak rendjét, megfigyeléseikkel megjósolták a várható időt, vagy milyen lesz az adott év termése – ezekkel a szavakkal ajánlotta az érdeklődők figyelmébe Árvai Eszter a pünkösdi fesztivál alkalmából összeállított helytörténeti kiállítást.
-
Megyei Széchenyi iskolák találkozója Csornán
1995-ben Kajos László egykori iskolaigazgató, valamint Gecsei Edit nyugalmazott magyartanár kezdeményezésére tartották meg először a Széchenyi nevét felvett intézmények megyei találkozóját, melyet a közösségteremtés, a hagyományápolás, és a kulturális programok megrendezése céljából hozták létre.
-
Széchenyi iskolák évről évre visszatérő rendezvénye
A Kapuvár Térségi Általános Iskola diákjai és pedagógusai is részt vettek a nagy múltra visszatekintő megyei Széchenyi iskolák találkozóján, melyre 2022-ben Csornán került sor.