Nemrég Csornán tartotta soron következő ülését a Rábaköz Vidékfejlesztési Egyesület. A nyolc tagú elnökség üléseit negyedévente tartja, de előfordulnak ennél sűrűbb tanácskozások is. A legutóbbi összejövetelen Csepregi Istvánné ünnepélyes keretek közt vehette át azt – a Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter aláírásával ellátott –, a pereckészítő mester nevére címzett díszoklevelet, mely tanúsítja, hogy a rábaközi sütőipari termék

megkapta a Hagyományok - Ízek - Régiók (HIR) védjegyet.
Hámori György megjegyezte: a termékeknek általában az atyját szokták emlegetni, de ebben az esetben a „Rábaköz anyja” megszólítás illik a tájegység sajátos termékeként ismertté vált rábaközi perec készítőjére. A vidékfejlesztési egyesület elnöke megköszönte Csepregi Istvánnénak a szervezet érdekében kifejtett erőfeszítéseit, valamint azt kívánta, hogy sokáig fennmaradjon a Rábaköz hagyományos ételkülönlegessége, melynek elkészítését remélhetőleg a fiatalabb nemzedék is meg fogja tanulni. Marika néni édesanyjától vette át a stafétabotot, s azóta őrzi és ápolja a tájjelegű terméket, mely a Rábaköz egyik legféltettebb hagyománya lett. A pereckészítő asszony lánya szintén el tudja készíteni a HIR-védjegyes árut, de mivel nagyon munkaigényes, foglalkozása mellett kevés ideje marad erre. Csepregi Istvánné a régi hagyományok szerint készülő, semleges ízű tésztát mindenkinek bátran ajánlja, mert teljesen mentes az adalékanyagoktól, ezért egészséges. A fél évig is eltartható száraz, főzött-sütött tésztát már csak Csornán készítik.
Hámori György az elnökségi ülés végén televíziónknak elmondta: a Rábaköz Vidékfejlesztési Egyesület első valódi, tájjellegű terméke a perec volt, mellyel a nagyobb, országos bemutatókon is megjelenhettek. Nem egyedi eset, hogy a kapuvári székhelyű egyesület más helyen ülésezik, hisz a szervezetet a rábaközi települések egységének megteremtésére hozták létre. Az elnök a Csornára kihelyezett tanácskozásról továbbá elmondta, hogy a végéhez közeledik a legutóbb beadott Leader-pályázatok feldolgozása. Eldőlt az is, hogy a turisztikai fejlesztésekre szánt, de eddig fel nem használt pénzekre nem központilag, hanem a helyi vidékfejlesztési egyesületek által kiírt pályázatok révén lehet hozzájutni. A kiírás november elején fog megjelenni. Az egyesület vezetése várja az e- témában pályázni kívánók jelentkezését. Tájékoztatót és segítséget az egyesület munkaszervezetének irodájában kaphatnak: Kapuvár, Fő tér 22. (a volt járásbíróság épülete).
Beküldés dátuma: 2013. 10. 25.
-
Velünk élő állatok - hódok és kormoránok keserítik meg a horgászok mindennapjait
Az ember és az állat érdeke egyaránt azt kívánja, hogy fennmaradjon a természet kényes egyensúlya, viszont akadnak olyan helyzetek, amikor az egyik féltől sokkal több alkalmazkodást kíván a vízi ökoszisztéma tartós megőrzése.
-
Velünk élő állatok - hódok és kormoránok keserítik meg a horgászok mindennapjait
Az ember és az állat érdeke egyaránt azt kívánja, hogy fennmaradjon a természet kényes egyensúlya, viszont akadnak olyan helyzetek, amikor az egyik féltől sokkal több alkalmazkodást kíván a vízi ökoszisztéma tartós megőrzése.
-
Gartai jubileumi emlékév
Búcsúi szentmisével vette kezdetét Kapuvár és Garta egyesítésének 100. évfordulója, Garta alapításának 360.
-
Közel 400 esztendős könyv és 5. sz-i régészeti lelet a premontrei apátság látogatóközpontjában
Nagyon sok programmal számolnak a csornai premontreiek a 2023-as esztendőben is. Alapvetően a tavalyi évhez hasonló ünnepeket, eseményeket szeretnék megtartani – árulta el Godzsa Tamás István.
-
Néhány éve kívül, most pedig belül újult meg a beledi evangélikus templom
Ihász Beatrix örömteli hírről számolt be a Rábaközi Televíziónak: a 21. századi igényeknek megfelelően újították meg a beledi evangélikus templom belső terét.
-
Életeket menthet a kémények felülvizsgálata
Térségünkben egyre ritkábban mutatja meg az időjárás téliesebb arcát és a hőmérséklet csak néhanapján marad tartósan nulla fok alatt, de még közel sincs vége a fűtési szezonnak.