A soproni Castanea Környezetvédő Egyesület tagjai a természet és az ember összhangjának, a bennünket körülvevő táj „egészségének” fenntartására törekednek. Időről-időre tartott előadásaikat szintén-e nemes cél szolgálatába állítják.
Hárs Olivér és Tuba Jenő másodszor tartott előadást a fertődi közönségnek, és egyfajta jószolgálati követként megszállottan hirdetik a természetvédelmet. Miért teszik mindezt? Hogy unokáink is élvezhessék a természet
szépségét és gazdagságát. Szerintük jelen korunk emberének feladata védeni és működtetni ezt a sérülékeny harmóniát.
Tuba Jenő beszámolója elején eloszlatott egy közkeletű tévhitet: a szelídgesztenye nincs rokonságban vad fajtájával, s előbbi ráadásul nemcsak szép növény, de hasznos is, hiszen rengeteg felhasználási módja ismert. Sopron jeles fafajtájának európai elterjedését dr. Csapody István és munkatársai jegyezték le. Ugyancsak az erdészbotanikus monográfiájában olvasható, hogy a természetben más esztétikai szabályok uralkodnak, mert nem a szálegyenes, hanem a görbe alakzat a szemet gyönyörködtető.
Hárs Olivér is ott volt a Castanea egyesület 23 évvel ezelőtti alakulóülésén, s elmondta, hogy miért nem választottak magyarosabb nevet: attól tartottak, hogy a feljebb való elvtársak nem találják eléggé tudományosnak, és komolytalannak gondolják, ha szelídgesztenyének hívják az egyesületet. A megszólaló szerint az emberek régen a derűs kedélyüket is „kivitték” a fák közé, ami mostanság hiányzik a gyümölcsfaültetvényekről, pedig sokan szeretik a mediterrán hangulattal járó felszabadult érzést.
© MOLNÁR TV. KFT.
Beküldés dátuma: 2014. 03. 18.Beled Város Önkormányzata pályázatot nyújtott be a játszóterek és közösségi terek felújítására.
Beled Város Önkormányzata pályázatot nyújtott be a játszóterek és közösségi terek felújítására.
Valamennyit csökkent, de a pandémia után ismét növekedett a kapuvári Castrum SC létszáma, így ma közel százhúszan sportolnak az egyesületnél.
Eleink tisztelték a természetet, ismerték annak rendjét, megfigyeléseikkel megjósolták a várható időt, vagy milyen lesz az adott év termése – ezekkel a szavakkal ajánlotta az érdeklődők figyelmébe Árvai Eszter a pünkösdi fesztivál alkalmából összeállított helytörténeti kiállítást.
1995-ben Kajos László egykori iskolaigazgató, valamint Gecsei Edit nyugalmazott magyartanár kezdeményezésére tartották meg először a Széchenyi nevét felvett intézmények megyei találkozóját, melyet a közösségteremtés, a hagyományápolás, és a kulturális programok megrendezése céljából hozták létre.
A Kapuvár Térségi Általános Iskola diákjai és pedagógusai is részt vettek a nagy múltra visszatekintő megyei Széchenyi iskolák találkozóján, melyre 2022-ben Csornán került sor.