Néma Sándor több szállal kötődik Csornához: édesanyja a gimnáziumban, édesapja pedig a mezőgazdasági szakközépiskolában tanított évtizedeken át. A Győr-Moson-Sopron Megye Győri Levéltárának igazgatója 1983-ban, a szombathelyi főiskolán szerezte meg történelem-könyvtár szakos diplomáját. Első munkahelye a Kisfaludy Károly Megyei Könyvtár volt, s szinte újévi ajándékként fogadta, hogy 1986.január elsején felvették a győri levéltárba. Az újabb szakot 1991-ben fejezte be, majd ezt követően olyan művek köthetők a szerző nevéhez, mint a

Győr-Moson-Sopron Megye pecsétes emlékei a 18-19.században, valamint A Győr megyei szőlőhegyi törvények. Munkáját főtanácsosi címmel ismerték el, 1997 decemberétől pedig kinevezték a levéltár igazgatójának. A helytörténeti kutatással foglalkozó szakember innentől kezdve nemcsak gyűjtötte és publikálta az információkat, hanem munkájából kifolyólag támogatta is a múlt megismerésében elmerült kortársait.
- A Martincsevics Károly Városi Könyvtárba egy geneológiai előadás megtartására hívtak meg. Ez a kutatási irányzat az elmúlt évszázadok óriási divatja volt, de 1945 után, és különösen 1950 után végeszakadt - fogalmazott a főlevéltáros, aki előbbi mondatait a következővel egészítette ki: be kell vallani, hogy némi politikai nyomásra történt mindez. - Az 1980-as évek végén, de főleg 1990 után újraindultak ezek a kutatások, hiszen természetszerűleg mindenki kíváncsi saját családjának a származására, rokonságára - hangzott a nyilatkozatban. A családok történetének elsődleges forrása az 1895-től kiadott állami anyakönyvek, azt megelőzően pedig az egyház által vezetett nyilvántartások. Ha valaki csornai rokonsága után szeretne kutatni, annak elkerülhetetlen lesz a katolikus plébánia - jegyezte meg a helytörténész, aki azt is elmondta, hogy a győri püspöki levéltárban már mikrofilmen adják oda a kért adatokat. Általában a 18.század elejéig vezethető vissza a magyar családok eredete, ami nyilván függ a társadalomban betöltött helyzettől. Anyakönyv hiányában a személyekre nem lehet kutatni, de a jobbágyösszeírások sokat elárulnak a családokról. A nemesi származással bíró személyek ősei akár a 12.századig is visszavezethetőek. Magyarországon az uralkodóházak családfájának kutatásával indult a geneológia, hiszen a primogernitura elve szerint automatikusan az elsőszülött, egyébként pedig a legidősebb fiú örökölt, és e két elmélet összekeveredése rengeteg konfliktust eredményezett az Árpád-házban.
Beküldés dátuma: 2011. 04. 06.
-
A hivatásos tűzoltók számítanak az önkéntesek segítségére
Tizenöt évvel ezelőtt jobb esetben kismotorfecskendőt, némi felszerelést és egy-egy védőruhát találtak a hivatásosok egy-egy önkéntes tűzoltó egyesület szertárában.
-
A hivatásos tűzoltók számítanak az önkéntesek segítségére
Tizenöt évvel ezelőtt jobb esetben kismotorfecskendőt, némi felszerelést és egy-egy védőruhát találtak a hivatásosok egy-egy önkéntes tűzoltó egyesület szertárában.
-
Felhőtlen kikapcsolódás, játszva tanulás a beledi táborban
A beledi nyári tábor szervezői a közelben keresnek kirándulóhelyet a gyerekeknek. Rácz Árpádné elmondta, hogy egyrészt végesek az anyagi lehetőségek, másrészről nem szeretnék órákon keresztül utaztatni a táborozókat, és egyébként is megyénk sok szép látnivalóval rendelkezik.
-
Területi és megyei sportversenyeken a beledi diákok
Török Jeanette a Rábaközi Médiacentrumnak rendszeresen beszámol a Beledi Általános Iskola sportéletéről.
-
Több fontos napirendi pontot tárgyalt a csornai képviselő-testület
Csorna Város Önkormányzatának képviselő-testülete júniusi ülésén elfogadta a 2025. évi költségvetés negyedéves módosítását, mely a január 1-jétől április 30-áig terjedő időszak átvezetéseit tartalmazza.
-
Kiállítások a 20. Beledi Pünkösdi Fesztiválon
Beleden sok éve hagyomány, hogy a pünkösdi fesztivál alkalmával a helyi művelődési házba várják a kultúrakedvelő közönséget.