Sok javaslat érkezett az elmúlt év végén megjelent ötletpályázatra - mondta
Hutflesz Mihály egyesületi alelnök. - Ezzel az volt a célunk, hogy tudatosítsuk: a rábaközi tallér fontos szerepet fog játszani a tájegység gazdaságfejlesztésében. A zsűri az egyesület elnöksége elé terjesztette véleményét, majd március 25-én született meg a végső döntés. Az utalvány egyik oldalán személyek, a másik felén pedig a Rábaköz értékei lesznek láthatóak. A forinttal azonos címletben megjelenő helyi pénz a következő arculati elemeket fogja tartalmazni: Az 500 Ft-nak megfelelő papíron a legendás Hany Istók látható, akit a 18.században

helyi halászok találtak meg a Király-tó mocsaras részén. Mögötte a 200 éves hagyománnyal rendelkező rábaközi perec, mint gasztronómiai jelkép helyezkedik el. Az 1000 talléroson az 1849-es csornai csatához köthető, honvédtábornoki rangot kapott Kmety György arcképe jelenik meg, a hátoldalán pedig a népi kismesterség remekműve, a höveji csipke rajzolódik ki. A 2000-es címértéket Báró Berg Gusztáv alakja díszíti, akiről a szervezők úgy gondolják, hogy a modern gazdaságpolitikát is meg tudja jeleníteni. Ő hozta létre Sopron vármegye első takarékpénztárát, s hazánkban elsőként építette ki a mezőgazdasági vasutat. Ennek megfelelően a pénz hátlapján a gazdasági vasút rajzolata látható. Nagyon sokat emlékeznek a csornai premontrei rend szerzetesének, Laky Demeternek munkásságára. A nemzetőr az 1848-49-es szabadságharcban karddal a kezében vett részt. Az irodalommal is behatóan foglalkozó rendi növendékek tanára az 5000 Ft értékű címleten lesz látható, mögötte térségünk két szakrális emléke, a csornai premontrei rendház és a szanyi háromtornyú templom kerül megörökítésre. A 10.000-es talléron a hányatott sorsú, Csorna volt országgyűlési képviselője, Somogyvári Gyula arcképe jelenik meg. Náciellenessége miatt a német megszállást követően letartóztatták. Az utalvány másik felére a kulturális értéket képviselő rábaközi népviseletek kerülnek. A legnagyobb címleten az elsősorban Kapuvárhoz köthető Pátzay Pálnak állítanak emléket. A Kossuth-díjas kiváló szobrász a Tanácsköztársaság idején a művészeti direktórium aktivistája volt. A 20.000 Ft-ot megtestesítő utalvány hátoldalán egy 18.századból fennmaradt rábaközi térképrészlet látható.
A helyi pénznem a grafikai arculat elkészítése után a nyomdába kerül - szögezte le Hutflesz Mihály, a Rábaköz Vidékfejlesztési Egyesület alelnöke. Ezzel párhuzamosan folytatják a tárgyalásokat a tallér leendő elfogadóhelyeivel.
Beküldés dátuma: 2011. 04. 27.
-
Uniós feltételeknek megfelelő, új játszótérrel gazdagodik a város
Beled Város Önkormányzata pályázatot nyújtott be a játszóterek és közösségi terek felújítására.
-
Uniós feltételeknek megfelelő, új játszótérrel gazdagodik a város
Beled Város Önkormányzata pályázatot nyújtott be a játszóterek és közösségi terek felújítására.
-
Kapuvár egyik közkedvelt sportága a karate
Valamennyit csökkent, de a pandémia után ismét növekedett a kapuvári Castrum SC létszáma, így ma közel százhúszan sportolnak az egyesületnél.
-
Tárgyi emlékek, festmények a Beledi Pünkösdi Fesztivál idején
Eleink tisztelték a természetet, ismerték annak rendjét, megfigyeléseikkel megjósolták a várható időt, vagy milyen lesz az adott év termése – ezekkel a szavakkal ajánlotta az érdeklődők figyelmébe Árvai Eszter a pünkösdi fesztivál alkalmából összeállított helytörténeti kiállítást.
-
Megyei Széchenyi iskolák találkozója Csornán
1995-ben Kajos László egykori iskolaigazgató, valamint Gecsei Edit nyugalmazott magyartanár kezdeményezésére tartották meg először a Széchenyi nevét felvett intézmények megyei találkozóját, melyet a közösségteremtés, a hagyományápolás, és a kulturális programok megrendezése céljából hozták létre.
-
Széchenyi iskolák évről évre visszatérő rendezvénye
A Kapuvár Térségi Általános Iskola diákjai és pedagógusai is részt vettek a nagy múltra visszatekintő megyei Széchenyi iskolák találkozóján, melyre 2022-ben Csornán került sor.