Hargitai András jóval korábbról kezdte a környéken fellelhető lelőhelyek számbavételét, mert először az 1800-as évekről beszélt, amikor magkőtöredékek kerültek elő a város területéről, de mivel a leletek eltűntek, ezeket is csak a korabeli feljegyzések említik meg. Ezenkívül a szakemberek avar- és honfoglalás kori temetők maradványait valószínűsítik errefele, de ezeket sem kutatták olyan intenzíven, hogy komolyabb

leletanyag kerülhetett volna be a múzeumokba. Az Árpás környéki római kori Mursella város meglétéről szobortöredékek tanúskodnak – tette hozzá a régész. Nem messze innen fedezték fel azt a cölöpökre épült házat, amelynek szerkezetét rekonstruálták a régészek, Nagy Andrea pedig olyan kétrétegű lelőhelyet talált Csornán, amelyben közvetlenül a humusz alatt bukkantak rá az Árpád-kori telepek nyomaira. Még mélyebbre hatolva, az agyag alatt rézkori maradványokat fedeztek fel a szakemberek. Hargitai András ugyancsak érdekes felfedezésre tett szert a szilsárkányi Miklós-tagon: egy teljes ásatási idény alatt hozták a felszínre azt az 1360 régészeti objektumot, amely az átlagosnál jóval nagyobb kiterjedésű és leletekben is gazdagabb 3,7 hektáros területen találtak meg. A kerámia töredékek mellett több tucat egészben megmaradt edényzetet, továbbá elképesztően nagy mennyiségű szövőszék- nehezéket és orsógombot rejtett a föld mélye. A szövéshez és a fonáshoz kapcsolódó eszközök arra utalnak, hogy helyi textilközpont működhetett errefele a késő bronz, illetve a korai vaskorban. További érdekességnek számítanak a kelta és a római kori telepekre utaló jelek. Az égett üvegtöredékek, a bronz ékszerek és eszközök, valamint az urnák, és a némelyik mellé tűzött lándzsahegy a hamvasztásos temetkezésre engednek következtetni, de csontmaradványokat is sikerült rekonstruálni.
A kutatók hiába tudnak a lelőhelyek létezéséről, hisz ha azok feltáratlanok maradnak, akkor kevés információt szolgáltatnak a múltról. Sosem a régészek döntik el, hogy merre induljanak, hanem az adattárból előkerült nyomvonal alapján kezdik meg a munkát, és rögzítik az objektumokat tartalmazó szelvényeket, de néha az előzetes terepbejárás alapján dől el, hogy hova érdemes visszamenni. A legkevésbé szeretik a harmadik variációt, amikor menet közben, a földmunkák során fedezik fel az értékes lelőhelyeket.
A megyei múzeum munkatársai március óta várják a kormány döntését, s amint megkapják az írásbeli utasítást, a szakemberek folytatni fogják a régészeti feltárást a csornai elkerülő nyomvonalán.
Beküldés dátuma: 2012. 09. 26.
-
30 éve alakult újjá a 63. Sz. Bessenyei György Cserkészcsapat
Mivel a cserkészet vallásos mozgalom, főleg a hit iránt elkötelezett családok köréből szeretnék bevonzani a fiatalokat.
-
30 éve alakult újjá a 63. Sz. Bessenyei György Cserkészcsapat
Mivel a cserkészet vallásos mozgalom, főleg a hit iránt elkötelezett családok köréből szeretnék bevonzani a fiatalokat.
-
Az iskolai életre is rányomja a bélyegét a koronavírus-járvány
A Kapuvár Térségi Általános Iskola a 2021/2022-es tanévre három első osztály indítását tervezi Kapuváron.
-
Hófehérke és a hét törpe a beledi óvodában
Beled bölcsődései és óvodásai az elmúlt hetekben a farsangi szokásokkal, néphagyományokkal ismerkedtek.
-
A CSSE-nél várják az utánpótlás-neveléshez csatlakozó fiatalokat
A CSSE labdarúgó csapata három ponttal az ETO FC Győr mögött fejezte be a 2020-as őszi bajnokságot, mely a koronavírus-járvány miatt szakadt félbe.
-
Adománygyűjtés a horvátországi földrengés károsultjainak
A horvátországi földrengés károsultjainak javára szervezett gyűjtést nemrég a Beledi Egyesített Szociális Központ.