A csornai Hunyadiban 1999-ben érettségiző Buti Balázs a győri Jedlikben folytatta tanulmányait, ahol különböző végzettségekre tett szert: műszaki rajzoló, CNC-gépkezelő, programozó technológus. A Széchenyi István Egyetemen a közlekedésmérnöki szakirányt választotta, a gépészmérnökit másoddiplomásként fejezte be, a mester fokozattal pedig 2012-ben végez.
Buti Balázsnak tizenéves korában egyik kedvenc elfoglaltsága a térképrajzolgatás volt, és miután elkészült, szívesen keresgélte rajta a városokat. A ‘90-es évek elején ennél különlegesebb darab került kezébe: egy csillagtérkép, és jó szokása szerint ezen is szeretett volna eligazodni. A következő lépés talán nem annyira meglepő, mert a szabad ég alatt folytatódott a “csillagvadászat”. A szabad szemes megfigyelés úgy folytatódott, hogy főszereplőnk beszerezte első távcsövét. Buti Balázs 1994-től a Magyar Csillagászati Egyesület tagjaként kémlelte a magasságokat. Első komolyabb csillagászati élménye a Jupiter-megfigyeléshez kapcsolódik, két év múlva pedig Hale-Bopp üstökös mozgását követte nyomon hosszú időn át. A következő jelentős esemény az 1999-es teljes napfogyatkozás volt; hogy még jobban lássa a 150 évente bekövetkező égi szenzációt, Szombathelyre utazott, ahonnét teljesebb képet kapott. Buti Balázst lenyűgözte a Nap és a Hold együttállása, és az ekkor tisztábban megmutatkozó napszél. Figyelme a kétévente Földközelbe kerülő Marsra irányult 2003 táján. Előfordul, hogy az elliptikus pályán haladó bolygó jóval közelebb kerül hozzánk, mely égi mércével kifejezve “mindössze” 55 millió kilométert jelent. Hogy még jobban el tudjuk képzelni ezeket a hatalmas távolságokat, beszélgetőtársunk így érvelt: a vörös bolygó átmérője távcsőn keresztül nézve, hetvenszeres nagyítással látszott akkorának, mint a Hold korongja szabad szemmel. A Kutatók Éjszakája 2010-es rendezvényén a győri egyetemi csillagvizsgálóban mutatták be az égi csodákat a közönségnek.
Buti Balázs elmondta, hogy nem akar továbblépni ezen a területen, vagyis jól érzi magát amatőr csillagászként, ezenkívül vonzza őt az asztrofotózás, melyhez digitális tükörreflexes fényképezőgépet használ. Számára ez jelenti az abszolút kikapcsolódást, és hobbijának tárgya szinte kiaknázhatatlan, mert mindig látható valamilyen érdekes égi jelenség.
Beküldés dátuma: 2011. 12. 14.
-
Befejeződött az új vicai faluház építése
Elkészült az új, modern faluház, mely ugyanazt a célt fogja szolgálni, mint korábban – jelentette be örömmel a Rábaközi Televíziónak Major Jenő.
-
Befejeződött az új vicai faluház építése
Elkészült az új, modern faluház, mely ugyanazt a célt fogja szolgálni, mint korábban – jelentette be örömmel a Rábaközi Televíziónak Major Jenő.
-
Ballagás a kapuvári katolikus iskolaközpontban
Elérkeztek a fiatalok életük eredményeinek, értékeinek számbavételéhez; az esti szerenáddal érzelmesen, majd a vidámballagáson, végül pedig ünnepélyesen köszöntek el az iskolától, tanáraiktól és a diáktársaktól.
-
A koronavírus-járvány utáni első „igazi” ballagás a Hunyadiban
– Nagyon nagy az öröm, hogy 2019 után ismét tarthatunk „igazi” ballagást – fogalmazott Kovács Istvánné a Hunyadi János Technikum végzős tanulóinak búcsúztatóján.
-
Két év szünet után idén ismét megtartották a Beledi Nyugdíjas Olimpiát
Megérdemelt győzelmet arattak a soproni szépkorúak a Beledi Nyugdíjas Olimpián, a házigazda csapata pedig nagyon örült a többi versenyző sikerének.
-
A Csornai Bárdos Kórus tagjai szolgálatnak tekintik az éneklést
Horváth Csaba egyetemi évei alatt kezdte igazán kiengedni a hangját. Voltak kisebb szünetek, amikor kevesebbet énekelt, de sosem szakadt el teljesen a zenétől.